לקראת החורף – איך לשמור על בית חם בעזרת וילונות

היורה כבר ירד וטיפותיו השוטפות את הרחובות מאבק הקיץ מזכירות לנו, כבכל שנה, שהימים הקרים בפתח, ובקרוב נצטרך להסיק את הבית כדי ליהנות מחורף חם ונעים.

עם זאת, אסור לשכוח שהסקה, מיזוג אוויר, מפזר חום, רדיאטור ושאר אמצעי החימום, כרוכים בהוצאות משמעותיות, שעולות הון תועפות ומבזבזות משאבים אקולוגיים יקרים.

מה עושים? – שומרים על בית חם ומפחיתים את עלויות ההסקה באמצעות וילונות נכונים.

וילונות תרמיים ומבודדים

זה לא סוד שאחד המקורות העיקריים לבריחת חום מהחלל הביתי במהלך החורף הוא החלונות.

לא משנה עד כמה עבים קירות ביתכם, אם החלונות שלכם אינם כפולים, וכל עוד הפרופילים שלהם מורכבים מאלומיניום – שהוא חומר בלתי מבודד, הם יגרמו לבריחת חום מהבית ומהחדרים.

וילונות מבדים עבים כמו קטיפה, או מבד דקיק וקל בצירוף בטנה תרמית, ישפרו פלאים את יכולת הבידוד של חלונות הבית.

לא זו בלבד שהווילונות ימנעו בריחת חום במהלך ימות החורף הקרים, הם כבר יאפשרו, באותו האופן ממש, שמירה יעילה יותר של קור המזגן בתוך המרחב הביתי בימי הקיץ.

שימו לב שבאותה ההזדמנות בה אתם חוסכים בעלויות החשמל וההסקה, אתם גם תורמים לשמירה על הסביבה, וחוסכים במשאבים אקולוגיים יקרים של אנרגיה.

בידוד אקוסטית ותוספת נופך יוקרתי לחלון

יתרון נוסף ומשמעותי הוא שהבידוד שווילונות מסוג זה מקנים אינו רק תרמי, אלא גם אקוסטי.

וילונות מבדים עבים יטשטשו ויבלעו את הרעש המגיע מבתי השכנים, כמו גם את צעקות הילדים והמולת כלי הרכב המגיעה מהרחוב, ויוסיפו לפרטיותכם.

לא זו בלבד שהווילונות יחסמו רעשים מבחוץ, הם גם יאפשרו לשמור טוב יותר על פרטיות בני הבית בתוך מרחב המחייה, ובין חדר לחדר.

על הדרך, ישדרגו הווילונות את מראה המרחב, ויקנו טאץ' של אקסקלוסיביות וסגנון יוקרתי ומרשים לחלונות הבית.

שמירת על ווילונות מוסטים במהלך הלילה

הלילה הוא הזמן הקר ביותר במהלך היממה, ולפיכך קיימת חשיבות עליונה לשמירה על הבידוד התרמי במהלכו.

אם אתם מעוניינים לחסוך בעלויות החימום בשעות הלילה, בלי לסבול מקור והצטננויות מחד ומנגד להימנע מהסקת יתר שתגרום לכם להתעורר מיוזעים בבוקר, תוכלו להיעזר בהסטת הווילונות כך שיחפו על חלונות חדר השינה והבית.

הווילונות המוסטים ימנעו מהחום שבבית לברוח במשך שעות הלילה, ויאפשרו לכם לשמור על המזגן בעוצמה נמוכה, של 18-23 מעלות צלזיוס, שהיא המומלצת ביותר מבחינה בריאותית לזמן השינה, ללא חימום עודף ומבלי להיחשף לקור מוגזם.

כשתתעוררו תוכלו לקום למרחב נוח וחמים, שישרה אווירה נעימה בחללי הבית השונים.

חיפוי הדלתות באמצעות וילונות

בריחת החום מביתכם לא תמיד מסתכמת במפתחי החלונות בלבד.

לעתים קרובות, גם דלתות המבנה מהוות גורם דרכו בורח החום מחלל הבית.

זאת בעיקר כשמדובר בדלתות הבנויות מאלומיניום בשילוב זכוכית, כפי שקורה לא פעם בדלת בסגנון בלגי או אפילו בדלת כניסה מתכתית מפלדה.

אסור לשכוח, שדלתות המורכבות ממתכת ללא שילוב זכוכית, הן אמנם חזקות אך לא מבודדות מבחינה תרמית.

אחד הפתרונות הוא לחפות גם את דלתות הבית בווילונות תרמיים בעלי בדים כבדים או עבים יותר, בסגנון תואם לחלונות המבנה ולשפה העיצובית השלטת במרחב.

בחירת בד מבודד מבחינה תרמית לווילונות הבית

כל בד איכותי לווילונות, שהנו עבה וכבד מספיק, יכול ליצור אפקט משמעותי של בידוד תרמי, באחוזים גבוהים של 70% ויותר.

בדי ווילון כמו קטיפה וקשמיר נותנים בידוד תרמי מעולה ומראה יוקרתי מאין כמותו, אך גם כותנה, פשתן ומשי יכולים לעשות את העבודה – כל עוד עובי הבד מספק.

בנוסף, קיימת אפשרות לבחור דווקא בווילונות גלילה מבד סינטטי, שמעניקים לא רק הצללה אלא גם האפלה מוחלטת, וחוסמים באופן אופטימלי את בריחת החום בחורף (ואת התנדפותו של קור המזגן בקיץ).

עוד ישנה אפשרות לרכוש בדי וילון שקופים או שקופים למחצה, בעלי אפקט של בידוד תרמי ואף חסימת קרינת ה- UV של השמש (חייבים הרי לזכור כי גם החורף ייגמר ולאחריו יגיע הקיץ הישראלי הלוהט…).

לסיכום, ווילונות מבודדים מבחינה תרמית מהווים פתרון פשוט וחסכוני בכל הנוגע להפחתת עלויות ההסקה, ויכולים לסייע לכם לשמור על הבית חם בימות החורף הקרים בקלות וביעילות.